logo

Sitemize hoşgeldiniz.
Tarih: 05-27-2018
Saat: 15:54

Site Map Contacts anasayfa

Buradasınız: Ana sayfa » Için arşivler Bizimkiler
yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 28 Eylül 2017 / 23:22

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 21 Aralık 2016 / 21:39

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 21 Aralık 2016 / 21:37

Bizimkiler, Mahallenin Muhtarları, İkinci Bahar, Leyla ile Mecnun… Türk televizyon tarihine damga vuran bu dizilerin bu derece tutulup, sevilmelerinin en büyük nedeni ise izleyenlerin televizyonda kendilerinden kesitler bulmasıydı. Günümüzde dizilerin büyük çoğunluğu set ya da platolarda çekilirken, geçmiş dönemdeki dizilerin gerçek mekanlarda çekilerek mahalle kültürünü yaşatması, o dizilerin zihinmize kazınmalarının önemli sebepleri arasında yer alıyor. Çekildikleri mahalle ve binalara ruh kazandıran bu efsane dizilerin çekildikleri mekanlardan bazıları eski hallerini korurken, bazıları ise bedenlerini değiştirdikleri halde ruhlarını himaye ediyorlar.

Kahve değil ‘Kafe’

Maltepe sahilden biraz iç taraflara doğru gidince Maltepe meydanında buluyorsunuz kendinizi. Meydana biraz dikkatli bakınca ise kendinizi yıllar öncesinde bulabilirsiniz. Karşınıza çıkan kırmızı tondaki binayı gördüğünüzde ise gözünüz hemen elinde askısı, omzunda çaydanlık ile Temel’i arıyor. Mahalle kültürünü en iyi yansıtan dizi diyebileceğimiz Mahallenin Muhtarları dizisinin çekildiği Temel’in kahvehanesi bugün ‘Mahallenin Muhtarları Kafe’ olarak hizmet veriyor.

Kafenin işletmecisi Sevim Cansu dizinin bitmesinin ardından yıllar geçmesine rağmen bugün hala kafeye uğrayıp, duvardaki fotoğraflarla hasret giderip, eskiyi yad eden insanların olduğunu söyledi. Kafeye girdiğimde ise beni en çok şaşırtan içerisinin televizyonda gördüğümüzden çok daha küçük olmasıydı. Dizide Temel ve bütün mahallenin doldurduğu kahvehanede çekim ekibi nerede yer alıyordu, bu soruyu hala kendime soruyorum.

 

Gözler papağan Maşuk’u arıyor

Ödev, ütü kokusu ve pazar banyosu denildiğinde akıllara ilk gelen dizi olan Bizimkiler tam 13 yıl sürmüştü. Dizinin dış çekimleri Suadiye’deki Marmara Caddesi üzerinde bulunan Şale Apartmanı’nda, iç çekimleri ise yine aynı cadde üzerinde bulunan  Emek Apartmanı’nda çekildi. Şale Apartmanı’nın şimdiki yöneticisi Berrin Bölükbaş dizinin sona ermesinin üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen hala apartmanı görmeye gelen çok sayıda insanın olduğunu söyledi.

45-50 senelik olan Şale Apartmanı için bir kaç kere kentsel dönüşüm uzmanlarının geldiğini söyleyen Berrin Bölükbaş uzmanların apartmandan koşarak kaçtıklarını söyledi. Bina neredeyse hemen hemen eski görüntüsünü korumuş. Şale Apartmanı’nda göze batan en büyük değişiklik ise apartman yöneticisi Sabri Bey’in balkonunun pimapen ile kaplanmış olması. İç mekanların çekimlerinin yapıldığı Emek Apartmanı’nda ise kapıcı Cafer ile özdeşleşmiş müracat odasının buzlu cam ile kaplanmış olması. Papağan Maşuk’u görmeye alıştığımız oda günümüzde depo olarak kullanılıyor.

Fırın aslında fırın değil
Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1