Tag: Format

Bilgisayar bakım onarım format

HP Pavilion G6 Format Atma

Bildiğiniz gibi daha önce  Format Atma ve Sistem Kurma Karmaşası” adında bir yazımızı sizlerle paylaşmıştık. Öncelikle bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum. Google’ dan sizin bize ulaşmanızı sağlayabilmek için yazımızın başlığını “HP Pavilion G6 Format Atma” olarak belirlemişsek de asıl başlığımızın “HP Pavilion G6 İşletim Sistemi Kurma” olması gerektiğini belirterek işimize başlayalım.

Öncelikle bir flash disk ya da Windows Kurulum DVD’ niz olması gerektiğini belirteyim. Ben burada bir flash diskten Windows İşletim Sistemi kurulumu üzerinde duracağım. Ancak bir DVD’ niz varsa yapmanız gereken tek şey Boot ayarında “USB 2.0 DISK” yerine “Internal CD/DVD ROM Drive” seçeneğini seçmek olacaktır.

HP Pavilion G6 Format Atma İşleminden Önce BIOS BOOT Ayarlarının Yapılması

Aşağıda HP Pavilion G6 Format Atma işleminden önce yapmanız gereken BIOS ayarlarına giriş ve sonrasında önyükleme için bir disk seçme işlemini gösteren kısa bir video hazırladım.

Videodaki gibi F9 tuşuna basarak BIOS Boot ayarlarına giriyorsunuz. Buradan hangi aygıtla önyükleme yapacaksanız, önyükleme diskini seçiyor ve Enter tuşuna basıyorsunuz. Ardından seçtiğiniz işletim sistemine göre Kurulum adımlarını uyguluyorsunuz. Windows 7 için farklı Window 8 ve Windows 8.1 için farklı ekran görüntüleri ve kurulum adımları mevcut olduğu için kurmak istediğiniz versiyonu kafanızda şekillendirerek gerekli bilgileri edinip Windows kurulumuna geçebilirsiniz.

 

Format sonrası gerekli program lar listesi

ilk yapmamız gereken bilgisayarımızın driverlerini kurmak olacak donanım özelliklerini pc modeli icin Tıkla

daha sonra ise gerekli olan programlar örnek antivirüs programı gibi

Gerekli programlar listesi aşağıda belirtiyorum

  • Antivirüs programı
  • winrar + winzip
  • flash player

geriye klan progralar ise sizin isteğinize bağlıdır örnek video oynatıcı vs gibi