logo

Sitemize hoşgeldiniz.
Tarih: 05-27-2018
Saat: 16:00

Site Map Contacts anasayfa

Buradasınız: Ana sayfa » Için arşivler ne
yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 2 Ocak 2017 / 19:17

RAM nedir kısaca hakkında bilgi, RAM nedir

RAM bilgisayarların donanımında bulunan, bilgisayarın çalışması için gerekli bir parçadır. Bu yazıda RAM’in ne olduğundan ve nasıl işlem gördüğünden bahsedeceğiz. RAM, Random Access Memory’nin kısaltmasıdır yani rastgele erişilebilir bellek anlamına gelmektedir. Kolaylık oluşturması adına RAM olarak kısaltılmıştır ve bu şekilde kullanılır.

RAM tüm bilgisayarların içinde bulunan ve işlem yapan bir parçadır. Bilgisayarın ekran kartı gibi fonksiyonel parçalarında bulunur. Temel olarak bilgisayarda çalışan birimlerin yapabileceği işlemleri üzerinde tutarak lazım olduğu zaman kullanan bir donanımdır. Yani bilgisayar için bazı bilgileri tutan bir depodur.

Bir depo olsa da RAMin çalışması için gereken enerji sağlanmalıdır. Yani sürekli bir enerji akışı olmadan bu depodan veri akışı yapılamaz. RAMe verilen enerji çok kısa bir süre için bile sekteye uğrayacak olsa, depolanan tüm veriler silinir. Bu özelliği bir dezavantaj gibi gözükse de RAMin diğer depolama aygıtlarına göre çok daha hızlı bilgi akışı olmasını sağlar.

Tam olarak anlaşılması için RAM bilgisayarın geçici olarak kullandığı ana hafıza adı verilen belleğidir. Bilgisayar üzerinde bir belge yazarken RAM kullanılır. Ya da bir uygulama çalıştırılırken RAM anlık iş gören bir alandır. Genel olarak bu donanımlar birleşik bir devre şeklindedir, bütün olarak çalışır.

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 30 Aralık 2016 / 23:46

Google.com Ne Zaman Kuruldu

google-kurulus

Google ne zaman kuruldu ? Google kuruluşu hakkında detaylı bilgiler sunacağımız bir yazı ile karşınızdayız. Google, stanford üniversitesinde okuyan, Lerry Page ve Sergey Brin tarafından kurulmuştur. Aslında kuruluş süreci Ocak 1996 bir araştırma projesi ile başladı. Bu tarihte google.stanford.edu domain’inden yayın yapan site, 4 Eylül 1998 yılında şirketleşerek 19 Ağustos tarihinde kullanıma sunuldu. Şirket günümüzde reklam teknolojileri ,arama motorları, sağlık alanı gibi birçok alanda yatırım yapan çok uluslu bir şirket haline gelmiştir. Gelirlerinin büyük kısmını Adwords’den sağlamaktadır.

Google gelişimini görsellerle incelediğimiz yazımızı inceleyebilirsiniz.Geçmişten günümüze Google

Page ve Brin çok fazla röportaj vermediği için kuruluş aşamaları hakkında birinci ağızdan bilgiler bulunmamaktadır. Larry Page 1999 yılında Excite tarafından Google’a 1 milyon doların üstünde bir teklif geldiğini fakat, bu firmada istedikleri tutkuyu görmedikleri için satmaktan vazgeçtiklerini açıklamıştı. CEO Larry Page, bir arama motoru olarak Google’ın hedefinin ise internetin ”orantısız” yapısını düzeltmek olduğunu söylüyor. Page’e göre insanlık internete çok fazla veri giriyor ancak bu verilerden yeterince fayda elde edemiyor.

google-mountain-view

Google’ın merkezi Mountain View, California’dadır.Mountain View’de bulunan Google’ın merkez binası Googleplex olarak anılmaktadır. İsmi, Google ve kompleks ile googolplex kelimesinden türetilmiştir. Google’ın dünya çapında veri merkezlerinde bir milyondan fazla sunucuda çalıştığı, bir milyardan fazla arama isteğini işlediği ve kullanıcıları tarafından oluşturulan verinin gün başına yirmi dört petabayt olduğu tahmin edilmektedir. Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı.

google-britannia

Google’da resmi olmayan bir çalışma kültürü vardır. Kurumsal felsefesini “kötülük yapmadan da para kazanılabilir”, “takım elbise giymeden de ciddi olunabilir” ve “iş kamçılayıcı; rekabet eğlenceli olmalıdır” gibi özgür prensipler üzerine kurmuştur.

Günümüzde Youtube , Gmail, Chrome , Google Photo , Google Drive, Google+ gibi başlıca servisleriyle kullanıcılara birçok hizmet sunmaya devam etmektedir. Sadece internet dünyasında değil, sağlık , otomotiv gibi sektörlerde de oldukça aktif rol alarak insanlık tarihine damga vuran işlere imza atmışlardır. Yardım konusunda 1 milyar $’lık bir başlangıç sermayesi ile kâr amacı gütmeyen bir hayır organizasyonu olan Google.org aracılığıyla yardım çalışmalarını yürütmektedir.

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 20 Aralık 2016 / 0:03

Merhaba arkadaşlar , google amcayı bilirsiniz gelir sitemizi indexler gider kullanıcılara son indexine göre sonuclar çıkartır.
Sizde siteniz en son google amca tarafından ne zaman indexlenmiş , o zamanki hali nasıldı öğrenebilirsiniz.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:siteadresi.com
Linkte siteadresi.com yazan yere kendi sitenizi yazın ve öğrenin.

Örnek

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:forumgemisi.com

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:www.forumgemisi.com

Forumgemisi.com yazan yere kendi site adresinizi yazınız

Kolay Gelsin…

Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1