logo

Sitemize hoşgeldiniz.
Tarih: 05-27-2018
Saat: 15:58

Site Map Contacts anasayfa

Buradasınız: Ana sayfa » Için arşivler nedir?
yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 20 Eylül 2017 / 21:02

Hipokrat (Yunanca: Ἱπποκράτης, Hippokrates) (d. MÖ 460, İstanköy – ö. MÖ 370, Larissa), tıbbın babası olarak anılan İyon hekim. Hekim olan babası tarafından yetiştirilip birçok yerde hekimlik yapmıştır.

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 10 Eylül 2017 / 10:05

Toprağın akarsular, sel suları ve rüzgarlar gibi dış kuvvetlerin etkisiyle aşındırılıp taşınması ve sürüklenmesi olayına erozyon denir.
Yeryüzünde bitki örtüsü ve su akışı ile toprak örtüsü arasında doğal bir denge vardır. Bu doğal denge içerisinde, yer yüzünün dış kuvvetler tarafından aşındırılmasına doğal erozyon denir. Doğal erozyon insanlar ve çevre için zararlı değildir. Çünkü doğal erozyonla çok yavaş olarak üstten aşınan toprağın yerine alttan yeni toprak oluşmaktadır. Onun için toprak örtüsü yenilenerek yerinde kalmaktadır. Ancak bitki örtüsünün tahribi gibi insanların olumsuz girişimleri sonucu doğal denge bozulur. Böylece erozyon hızlanır. Bu olay sonunda toprak örtüsü hızla incelir, zamanla yok olur. Kayalar yüzeye çıkar. Ülkemiz dünyada erozyonun en çok görüldüğü ülkelerden biridir. Topraklarımızın en az yarısı çeşitli derecelerde erozyona uğramıştır. Türkiye’de görülen erozyon Kuzey Amerika’dan 6, Avrupa’dan 17 kat daha fazladır.

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 16 Haziran 2017 / 19:36

Hard Reset nedir ?

Hard Reset Akıllı telefonlarda yapılabilen bir format atma işlemidir. Factory reset diye de tabir edilen bu format işlemi telefon kapalı olduğu halde yapılabilir. Yani telefonunuza herhangi bir sorun olduğunda ve kapandığında tekrar açamadığınız da hard reset işlemi yapabilirsiniz. Telefon kapalıyken format atma işlemi için telefonunuzda ki tuşları kullanabilirsiniz. Bu format çeşidi ile format atınca cihazınız fabrika ayarlarına geri döner ve tüm verileriniz silinir.

Hard reset ne işe yarar peki diye bir soru yöneltebilirsiniz. Telefonunuzda istemediğiniz bir sorun olduğunda, ekran açılmadığında başvuracağınız bir yöntem hard resettir. Telefon ekranınız açılmadığında bu format yöntemine başvurabilir ve sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Hard Reset Nasıl Atılır ?

Hard reset işlemi telefonunuz kapalıyken uygulanan bir format çeşididir. Telefonunuz kapalıyken ses ve kilit açma tuşuna basılı tuttuğunuzda telefonunuz açılacak ve format atma ekranı gelecektir. Cep telefonu modeliniz + hard format şeklinde Google’da arama yaptığınız taktirde kendi telefonunuza nasıl hard format atabileceğinizi öğrenebilirsiniz. wipe data/factory reset/reboot now menülerde izleyeceğiniz yoldur.

Hard Reset ile dosyalarım silinir mi ?

Hard reset atınca neler silinir sorusuna da bir cevabımız var. Telefonunuz ilk haline döneceği için fotoğraf, dosya, video, oyun ve uygulama dosyalarınızın tamamı silinecektir. Bu dosyalarınızı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlanarak bilgisayarınızda yedekleyebilirsiniz. HARD RESET ATMADAN ÖNCE KESİNLİKLE HAFIZA KARTI ( SD KARTI ) TELEFONUNUZDAN ÇIKARINIZ.

Format atma işleminde en önemli veri rehberinizdir. Eğer rehberde ki kişileriniz Telefon hafızasına kayıtlı ise formattan sonra kişileriniz silinecektir. Burada yapmanız gereken Telefon hafızasında ki kişileri SIM Kartına taşıyın ve format atmadan önce rehberi yedekleyiniz. Burada ki  sayfamızda rehberin nasıl yedekleyeceğini anlattık. Rehberinizi yedeklediğiniz vcf dosyası hafıza kartı ( sd karta ) yedeklenecektir. Bu yüzden format atmadan önce hafıza kartınızı telefonunuzdan çıkarınız. Takıldığınız bir yer veya sorunuz var ise yorum yapınız lütfen.

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 2 Ocak 2017 / 19:17

RAM nedir kısaca hakkında bilgi, RAM nedir

RAM bilgisayarların donanımında bulunan, bilgisayarın çalışması için gerekli bir parçadır. Bu yazıda RAM’in ne olduğundan ve nasıl işlem gördüğünden bahsedeceğiz. RAM, Random Access Memory’nin kısaltmasıdır yani rastgele erişilebilir bellek anlamına gelmektedir. Kolaylık oluşturması adına RAM olarak kısaltılmıştır ve bu şekilde kullanılır.

RAM tüm bilgisayarların içinde bulunan ve işlem yapan bir parçadır. Bilgisayarın ekran kartı gibi fonksiyonel parçalarında bulunur. Temel olarak bilgisayarda çalışan birimlerin yapabileceği işlemleri üzerinde tutarak lazım olduğu zaman kullanan bir donanımdır. Yani bilgisayar için bazı bilgileri tutan bir depodur.

Bir depo olsa da RAMin çalışması için gereken enerji sağlanmalıdır. Yani sürekli bir enerji akışı olmadan bu depodan veri akışı yapılamaz. RAMe verilen enerji çok kısa bir süre için bile sekteye uğrayacak olsa, depolanan tüm veriler silinir. Bu özelliği bir dezavantaj gibi gözükse de RAMin diğer depolama aygıtlarına göre çok daha hızlı bilgi akışı olmasını sağlar.

Tam olarak anlaşılması için RAM bilgisayarın geçici olarak kullandığı ana hafıza adı verilen belleğidir. Bilgisayar üzerinde bir belge yazarken RAM kullanılır. Ya da bir uygulama çalıştırılırken RAM anlık iş gören bir alandır. Genel olarak bu donanımlar birleşik bir devre şeklindedir, bütün olarak çalışır.

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 21 Aralık 2016 / 0:04

Gravatar, gravatar üzerine yükleyeceğiniz profil resminizi, gravatar hizmetini kullanan sitelerde otomatikman görüntülenmesini sağlayacak bir hizmettir. Gravatar’a profil resminizi yüklersiniz. Daha sonra üye olduğunuz sitelere gravatar üzerinde kayıtlı email adresinizi girdiğinizde profil resminiz otomatik olarak görüntülenmeye başlar…

 

Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1