logo

Sitemize hoşgeldiniz.
Tarih: 05-27-2018
Saat: 15:57

Site Map Contacts anasayfa

Buradasınız: Ana sayfa » Için arşivler WordPress
yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 4 Eylül 2017 / 12:59
 1. Siteye ait wp-config.php dosyasına alttaki kodu uygun bir satıra ekliyoruz.
  define( ‘WP_ALLOW_REPAIR’ , true);
 2.  Daha sonra sitenizin http://siteadresiniz.com/wp-admin/maint/repair.php uzantısını tarayıcıya yazarak site adresinizi düzenledikten sonra giriş yapıyorsunuz.
 3. Veritabanını tamir et ve veritabanını tamir et ve iyileştir seçeneklerini sırasıyla kullanıyoruz.
 4. İşlemleri bitirdikten sonra 1. seçenekte eklediğiniz kodu wp-config dosyasından tamamen kaldırarak siliyoruz. Sitenizin güvenliği adına bu işlemi unutmamalısınız.

 

Not:Ben kendi sitemde denedim çalışıyor

 

Alıntıdır

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 30 Haziran 2017 / 15:36

Bu gibi bir durumda phpMyAdmin üzerinden admin giriş şifresini değiştirebilirsiniz.

Öncelikle phpmyadmine giriş yapıyoruz ve buradan şifresini sıfırlayacağımız wordpress sitemizin kullandığını veri tabanını seçiyoruz.

Veri tabanı içerisinde wp_users tablosu içerisine giriyoruz.

user_pass tablousnda işlem yapacağız. Bu tablo içerisinde giriş şifresi MD5 formatında tutulur. Bu nedenle yeni şifremizi de MD5 olarak girmemiz gerekiyor.

Yeni şifrenizi bu adresten md5 olarak oluşturun.

Örnek 12345 şifresi için çıktı 827ccb0eea8a706c4c34a16891f84e7b gibi görünecektir. Bunu kopyalayıp user_pass tablosu içerisine yapıştırın.

Artık şifre olan 12345 ile wordpress yönetim paneline giriş yapabilirsiniz. Eğer yeni şifrenizi basit yaptıysanız panele giriş yaptıktan sonra tekrar değiştirmeyi unutmayın.

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 21 Ocak 2017 / 20:27

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Özel Yapı html yapma

Özel Yapı  kısmına aşağıdaki kodu yazın kaydedin hepsi bu

/%postname%.html

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 25 Aralık 2016 / 20:06

Merhaba arkadaşlar. WordPress bilindiği gibi arama motorları tarafından çok sevilen bir sistem. SEO için biçilmiş kaftan. İçerisindeki anlaşılır araçlar sayesinde kullanımı gerçekten çok kolay. Bu konumuzda da SEO açısından önemli bir konuya değinmek istiyorum. WordPress ve SEO denildiğinde aklımıza ilk gelen, yazdığımız makalelerin bağlantı isimleridir. En önemli SEO ayarını yaptığımız araç ise şüphesiz wordpress’in kişiselleştirmemize imkan sağladığı Kalıcı Bağlantı ayarlarıdır.

WordPress Kalıcı Bağlantılar ayarıı admin panelde Ayarlar sekmesinde Kalıcı Bağlantılar linkinden yapılır. Bu linke girdiğinizde kişiselleştirebileceğimiz bağlantı ayarları çıkar.

kalicibaglanti

Bu adımlar ile Kalıcı Bağlantılar’a giriş yaptığımızda karşımıza çıkan ekranda çeşitli seçenekler WordPress tarafından sunulmuştur. Benim kullandığım özel yapıdır. /%postname%.html  şeklinde bir kalıcı bağlantı ayarım var. Siz de bunu kullanabilirsiniz.

Bir Örnekle yukarıdaki /%postname%.html açıklamak istiyorum…

Örneğin merhaba dünya adında bir yazımız var. Bu yazının bağlantısına tıkladığımızda adres çubuğunda www.bilgirehberi.net/merhaba-dunya.html görürüz.

Kişiselleştirmeyi arttırmak adına özel yapı için kullanacağınız kodlar aşağıda bilginize sunulmuştur.

1
%monthnum%

Konu bağlantısında eklenen ayı gösterir. 07

1
%day%

Konu bağlantısında eklenen günü gösterir. 31

1
%year%

Konu bağlantısında eklenen yılı gösterir. 2015

1
%hour%

Konu bağlantısında eklenen saati gösterir. 16  / Bu alan için dakika da eklemek isterseniz %minute% değerini kullanabilirsiniz.

%post_id%

Konu bağlantısında konu numarasını gösterir. 248

1
%postname%

Konu bağlantısında konu başlığını gösterir. wordpress-kalici-baglantilar-ayari

1
%category%

Konunun yer aldığı kategori ismini gösterir. SEO

1
%author%

Konu yazarını gösterir. admin

Bu değerleri kullanırken isterseniz her değerden sonra /  koyabilirsiniz ya da bu seçim size kalmış. Uzantı olarakta dilediğiniz uzantıyı seçebilirsiniz. .html .htm .php .x .y  gibi. Ancak dikkat etmeniz gereken püf nokta şurasıdır. Link yapınız ne kadar özgün olursa SEO için o kadar faydalı olacaktır.

kalicibaglanti3

Benim kullandığım özel yapı yukarıdaki resimde görünen gibidir. İsteğe Bağlı olarak Kategori Temeli ve Etiket Temeli’ni de değiştirebilirsiniz.

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 25 Aralık 2016 / 19:10

WPDestek WordPress Forum Teması

 

WPDestek WordPress Forum Teması, WordPress sitenize forum görünümü ve forum özellikleri kazandırıyor.

WordPress Destek Forumu‘nda aktif olarak kullandığımız ve geliştirdiğimiz WPDestek WordPress Forum Teması, WordPress kurulumunuzun çekirdek dosyalarında düzenleme yapmadan forum kurmanızı sağlıyor.

WPDestek WordPress Forum Temasının Kurulumu:

Öncelikle temayı aktifleştirdikten sonra 6 adet sayfa oluşturulması gerek. Bu sayfalarda içerik olmayacak. Sayfaları yayınlamamızın nedeni, sayfa şablonlarını kullanarak konu ekle, cevap ekle gibi foruma ait özel sayfaları hazırlamak.

Yönetim panelinden Sayfalar -> Yeni Ekle bölümüne gelin.

Aşağıda ‘Başlık -> Şablon’ şeklinde yazdığım sayfaları yayınlayın.

 • Yeni Konu Aç -> Yeni Konu Aç
 • Konu Düzenle -> Konu Düzenle
 • Yeni Konular -> Yeni Konular
 • Cevap Yaz -> Yorum Yaz
 • Kontrol Paneli -> Kontrol Paneli
 • Cevap Düzenle -> Yorum Düzenle

Daha sonra üst bölümde ve alt bölümde görünecek olan menüleri oluşturmalısınız. Bunun için WordPress’in menüler özelliğinden faydalanacağız.

Yönetim panelinizde Görünüm > Menüler sayfasına gelin ve burada üst ve alt bölümde görünmesini istediğiniz 2 menüyü de oluşturun. Üst menüde (Panel menüsü) ziyaretçi siteye giriş yaptıktan sonra görünecek sayfaları, yani Kontrol Paneli ve Yeni Konular sayfasını ekleyin. Alt menüye istediğiniz sayfaları ekleyebilirsiniz.

Daha sonra bu menüleri yine aynı sayfadaki Tema Konumları bölümünden seçin ve kaydedin.

Forum kategorilerini eklemek çok basit. Yönetim panelinden Yazılar > Kategoriler sayfasına girin ve bir kategori oluşturun. Oluşturacağınız bu kategori, ekleyeceğiniz alt kategoriler için bir isim görevi görecektir. Alt kategoriler ise konu açılabilen kategorilerdir.

Örneğin yukarıdaki resimde WordPress Sorunları kategorisi bir üst kategoridir. Konularla birlikte görüntülenen Diğer Sorunlar, Eklenti Sorunları gibi kategoriler ise WordPress Sorunları kategorisinin alt kategorisidir.

Bunları yaptıktan sonra sıra geldi eklentilere.

WPDestek Forum Temasının çalışabilmesi için gerekli eklentiler:

 • Quick Count
  Kimler Online bölümü için gerekli eklenti.
 • WP-PageNavi
  Kategori sayfalarında konuları sayfalamak için gerekli eklenti.
 • WP-CommentNavi
  Konu sayfasında cevapları sayfalamak için gerekli eklenti.
 • WordPress SEO
  Breadcrumb navigasyon özelliği için gerekiyor. Etkinleştirdikten sonra yönetim panelindeki SEO -> Internal Links adımını takip edin. Enable Breadcrumbs seçeneğini işaretleyin ve Taxonomy to show in breadcrumbs for: bölümünden Kategori seçeneğini seçin.
 • WP No Category Base
  WP No Category Base eklentisi ile kategorilerde(forumlarda) alt forum özelliğinden kaynaklanabilecek sayfalama hataları önlenir. Ayrıca kategori URL adreslerinde ‘category’ gibi gereksiz ön ek kullanımını engellediğinden SEO açısından faydalı olacaktır.

Benim önerdiğim eklentiler:

 • GravatarLocalCache
  Üyelerin avatarları Gravatar servisi üzerinden çekiliyor. Bu görselleri sizin sunucunuzda barındırarak sayfa yüklenme hızını arttırır.
 • Limit Login Attempts
  Giriş denemeleri sınırlandırır.
 • Manage Upload Types
  Yüklenecek dosya türlerini sınırlandırmanızı sağlar. Üyelerin her türlü dosyayı sunucunuza yüklemesini istemezsiniz.
 • Wp Pagenavi Style
  WP-Pagenavi eklentisinin sunmuş olduğu sayfalama görüntüsünü istediğiniz şekilde değiştirmenizis sağlayan bir eklenti. Temaya uygun bir görünüm seçebilirsiniz.

Ziyaretçilerinizin siteye üye olabilmesi için Ayarlar -> Genel sayfasından ‘İsteyen herkes kayıt olabilsin’ seçeneğini işaretleyin.

Konulara yapılan cevapların onaylanmadan yayınlanması için Ayarlar -> Tartışma sayfasından ‘Bir yönetici her zaman yorumu onaylamalı’ seçeneğindeki işareti kaldırın.

Önemli Not:

Tema henüz Alfa sürümündedir. Bu temayı henüz bitirmediğimiz, geliştirdiğimiz anlamına geliyor.
Karşılaştığınız hataları bize bildirirseniz yeni sürümlerde bu hataları gidermeye çalışacağız.
Tema üzerine yaptığınız kendi gelişmelerinizi de bize bildirirseniz sevinirim. Bu geliştirmeleri yeni sürümlere dahil ederiz.

yazarYazar: KaptaN | tarihTarih: 18 Aralık 2016 / 23:25

WordPress’i yüklemeden önce kurulum için gereksinimleri incelemenizde fayda var. WordPress?i barındırmak için sunucu (hosting) arıyorsanız WordPress.org hosting sayfasına veya bizim hosting sayfamıza gözatabilirsiniz.

Otomatik kurulum

 • WordPress’i kurulum, yönetim paneli ve site görünümü olarak Türkçe kullanmak istiyorsanız buradan WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin. İngilizce için WordPress.org adresini ziyaret edin.
 • Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
 • Dosya içeriğini sunucuya yükleyin, tarayıcınızın adres satırına site isminizi girin.
 • Kurulum otomatik olarak başlayacak, ekrandaki yönergeleri izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Elle kurulum (Manuel)

Eğer üstteki Türkçe paketi otomatik olarak kuramadıysanız veya İngilizce paket kurmak istiyorsanız manuel olarak kurulum yapabilirsiniz.

 • WordPress’i kurulum, yönetim paneli ve site görünümü olarak Türkçe kullanmak istiyorsanız buradan WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin. İngilizce için WordPress.org adresini ziyaret edin.
 • Sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın.
 • wp-config-sample.php dosyasını notepad (yada benzeri bir basit yazı işlemcisiyle) açıyoruz.
 • define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); buraya veritabanımızın adını yazıyoruz
 • define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız kullanıcı adı
 • define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız şifre
 • define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); burasını genellikle localhost olarak bırakıyoruz, eğer ki bir sorun çıkarsa, hosting şirketiyle görüşmenizi öneririz. Yukardaki kısımda gerekli değişiklikleri yapıyoruz
 • wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php şeklinde değiştirdikten sonra dosyaları sunucuya yüklüyoruz.
 • Tarayıcı adres çubuğuna {www.siteadresi.com}/wordpress/wp-admin/install.php yazıyoruz ve direktifleri takip ediyoruz ve bitiriyoruz.
Toplam 1 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.1