kim

Radyoyu Kim Buldu? Radyo Ne Zaman Bulundu?

Radyoyu Kim Buldu?  Farklı insanlar tarafından değişik şekillerde radyonun bulunduğunu söylemek mümkün. Genel olarak ise radyo ilk bulan mucit İtalyan Marconi’dir. 1800’lü yılların sonlarında ilk radyo prototipini çalıştırmayı başaran Marconi, böylece tüm dünyaya radyonun yayılmasına imkan verdi. Radyonun bulunmasını destek olan en önemli bilim insanları ise Nikola Tesla ve Olivie Lodge... »

Telefonu Kim Buldu? Telefon Ne Zaman Bulundu?

 Telefonu Kim Buldu?  Telefonun mucidi ünlü Alexander Grahambell’dir. Telefonun daha önceden keşfeden kişilerin varlığı bilinmektedir. Meucci daha önce telefon benzeri bir cihaz icat etmişti. Hatta Floransalı Antonio Santa Guiseppe Meucci 1871 senesinde bu cihazın patentini de almayı başarmıştır. Ancak patenti yenileyemediği için paten haklarını kaybetmiştir. Bu sebepten dolayı telefonun... »

Bilgisayarı kim icat etti

Tarihteki icat edilen ilk bilgisayarın abaküs olduğu veya 1622 senesinde William Oughtred’in icat ettiği söylenebilir. Ancak günümüz bilgisayarlarına benzeyen ilk örnek Fark Makinesini, İngiliz matematikçi olan Charles Babbage tarafından 1833-1871 seneleri arasında tasarlayarak çalıştırmayı başarmıştır Okundu: 29 »

Betonu kim buldu

1850 yılında Fransız bahçıvan Joseph Monier, daha sağlam saksılar üretmek için betona demir çubuklar ekleyince betonarme ortaya çıktı. Okundu: 19 »

Saati kim buldu

Kronoloji. 1524 tarihi kurmalı saatlerin yapıldığı ilk tarih olarak tarihe geçti. Alman kilit ustası Peter Henlien, tarihte bilinen ilk kurmalı saati üretti. 1550’liler de ise dünyada mekanik saatlerin sayısı inanılmaz bir artışa geçmişti, kurmalı saatler yerini mekanik saatlere bırakmıştı.Saat – Vikipedi Okundu: 22 »

Araç çubuğuna atla